مقالات آموزشی

kids read

 

آیا دوست دارید فرزند شما با هوش باشد؟ آیا دوست دارید فرزند شما هوش یک فرد نابغه را داشته باشد؟ آیا می‌ خواهید بدانید چگونه می‌‌توان به این خواسته‌ها دست پیدا کرد؟ پس با ما همراه باشید.

از فرزندخود نابغه بسازید

با شناخت هر چه بیشتر ویژگی‌های کودکان نابغه و تلاش برای ایجاد تغییراتی در زندگی آنها می‌‌توان هوش آنها را افزایش داد.

تجربه نشان می‌‌دهد که کودکان نابغه دارای ویژگی‌های خاصی هستند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

کنجکاو، حساس، دارای دایره لغت گسترده، توانایی درک مفاهیم انتزاعی، مشتاق به یادگیری، خودکار در یادگیری، عاطفی، نوآور و خلاق.

معمولاً تمام کودکان چنین ویژگی‌هایی دارند، اما آیا این به این معناست که همه کودکان نابغه هستند؟ یا اینکه همه والدین وظیفه خود را به درستی انجام داده‌اند؟ در سنین پایین، چگونه می‌‌توان هوش و استعداد فوق‌العاده کودک را تشخیص داد؟

اکثر کودکان ظرفیت یادگیری را دارند. پس کودکان نابغه چه تفاوتی باسایرکودکان دارند؟ بهتر است به این موضوع اینگونه بنگریم:

ادامه مطلب...

نوزادان چه یاد می‌گیرند

نوزادتان بعد از اینکه تشخیص دادن صدا، صورت و تماس شما را یاد گرفت و توانست آن را با احساس راحتی و آرامش ارتباط دهد، طی ماه اول تا سوم کم‌کم بیشتر به شما واکنش می‌دهد و حتی ممکن است برایتان لبخند هم بزند!

نوزادان این سن زمان بیشتری را در حال بیداری و هوشیاری هستند و درمورد والدین و اشیاء اطرافشان کنجکاوتر می‌شوند. از نظر جسمی هم قوی‌تر می‌شوند و بهتر می‌توانند حرکاتشان را هماهنگ کنند. با حرف زدن با نوزادتان، پاسخ دادن به حالات و صداهای او و فراهم کردن اسباب‌بازی‌های رنگی برای او، روند یادگیری را در او تقویت کنید.

 

در این سن است که کم‌کم با شخصیت نوزادتان آشنا می‌شوید. در یکی دو ماهه اول زندگی نوزاد، بچه‌ها برای شروع ارتباط به دیگران متکی هستند اما در آخر سه ماهگی نوزاد با حالات چهره، درآوردن صدا و حرکات شما را درگیر می‌کند.

با تقویت قدرت بینایی، می‌توانند صداها و تصویرهای مختلف را بهتر تشخیص دهند. نوزادتان به‌ دقت به حالات چهره شما نگاه می‌کند و به صدایتان گوش می‌دهد، با سروصدایی که از خودشان درمی‌آورند به شما واکنش می‌دهند و درحدود دو ماهگی با لبخند، لبخندتان را جواب می‌دهند. بین 3 تا 4 ماهگی، بیشتر نوزادان می‌توانند بلند بخندند.

نوزادان یاد می‌گیرند که مشتشان را باز و بسته کنند و جغجغه‌ای که در دستشان می‌گذارید را نگه دارند. خیلی زود می‌فهمند این خودشان بوده‌اند که باعث شده‌اند جغجغه صدا دهد.

با دست‌هایشان شروع به اکتشاف محیط پیرامونشان می‌کنند و برای برداشتن اسباب‌بازی مورد علاقه‌شان دستشان را دراز می‌کنند. متوجه دست‌ها و پاهایشان می‌شوند و این برایشان منبع سرگرمی می‌شود. از خیره شدن به دست‌هایشان، بازی کردن با انگشتانشان و آوردن دست یا اسباب بازیشان به سمت دهان لذت می‌برند.

ادامه مطلب...

هم مفرح است هم پرفایده

بچه‌ ها عاشق گوش دادن به موسیقی هستند، چه با رقصیدن در یک روز بارانی در خانه باشد و چه با آواز خواندن به همراه خواننده محبوبشان.دلایل زیادی برای تشویق این علاقه در آنها وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بچه‌هایی که در موسیقی فعالیت دارند (به طور منظم به نواختن آلات موسیقی یا خواندن آهنگ می‌پردازند):

• در روخوانی بهتر هستند
• هماهنگی، هدفمندی، تمرکز و همکاری را یاد می‌گیرند
• در ریاضیات و علوم بهتر عمل می‌کنند زیرا موسیقی به ایجاد مهارت‌های استدلالی و رشد شناخت کمک می‌کند
• با همکلاسی‌ها و همسالان خود بهتر کنار می‌آیند و اعتمادبه‌نفس بالاتری دارند
• احتمال دانشگاه رفتن آنها بیشتر است

یک تحقیق نشان داد که بچه‌های سال دوم دبستانی که به آنها آموزش اُرگ داده شده بود و همزمان از نرم‌افزار ریاضی استفاده می‌کردند، در امتحانات ریاضی بهتر عمل کردند.

اما بهترین دلیل برای تشویق عشق بچه‌ها به موسیقی می‌تواند این باشد که یکی از بهترین تفریح‌هاست. بچه‌ها (و بسیاری از بزرگترها) از هیچ چیز به اندازه آوازخوندن، رقصیدن و گوش دادن به موسیقی لذت نمی‌برند.

ادامه مطلب...